Η Σιάτιστα μέσα στην πλούσια ιστορική της πορεία ανέδειξε πολλούς και μεγάλους ευεργέτες οι οποίοι έδειξαν την αγάπη τους για την πατρίδα με ένα τρόπο θαυμαστό. Άφησαν κληροδοτήματα, έχτισαν ιδρύματα αλλά και σχολεία

Ένας από τους μεγάλους ευεργέτες της πόλης ο Ιωάννης Μιχαήλ Τραμπαντζής κατέστησε τη Σιάτιστα μεγάλο πνευματικό κέντρο της εποχής του κτίζοντας και δωρίζοντας στην πόλη Γυμνάσιο.

Το Ιστορικό Τραμπάντζειο Γυμνάσιο λειτούργησε από το 1889-1986 σαν διδακτήριο το 1986 παύει να λειτουργεί σαν σχολείο.

Το Γυμνάσιο και Λύκειο στεγάζονται πια στο νέο διδακτήριο Γεώργιος Παπαγεωργίου δωρεά και αυτό των αδερφών Γεωργίου Παπαγεωργίου. Οι  αδερφοί Παπαγεωργίου συνεχίζουν μέχρι και σήμερα να ευεργετούν τα δύο σχολεία. Συμβάλλοντας συνεχώς στην ανύψωση του πνευματικού επιπέδου των παιδιών της πατρίδας τους.

Τα εγκαίνια του του διδακτηίου «Γεώργιος Παπαγεωργίου»  έγιναν στις  4 Νοεμβρίου 1986.

Η πόλη μας  απένειμε  στους  μεγάλους ευεργέτες το χρυσό μετάλλιο της πόλης  τον Αύγουστο του 1988 στον εορτασμό των 100 χρόνων  από την ίδρυση και  λειτουργία του Τραμπάντζειου Γυμνασίου , αναγνωρίζοντας στο πρόσωπο των δωρητών τους συνεχιστές των μεγάλων ευεργεσιών για χάρη της εκπαίδευσης της νεολαίας της Σιάτιστας και των περιχώρων της.

Το ενδιαφέρον των ευεργετών για το σχολείο μας παραμένει αμείωτο .