23 Νοεμβρίου 2023

Διεθνής Ημέρα Καθηγητών Γαλλικής

Συμμετοχή του σχολείου μας σε διαγωνισμό ανάδειξης του Top 5 Γαλλόφωνων Τραγουδιών του σήμερα

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας του Καθηγητή Γαλλικών (Journée Internationale du professeur de français), ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου A.P.L.F. – D.U. , μέλος της CEO – FIPF σε συνεργασία με τη CEO – FIPF (Comité d’Europe de l’Ouest – Fédération Internationale des professeurs de français) και τη στήριξη της Συμβούλου Εκπαίδευσης της Γαλλικής γλώσσας κας Φωστήρας Ιασονίδου προτείνει τον διαγωνισμό ανάδειξης των ΤΟΠ 5 Γαλλόφωνων τραγουδιών του σήμερα Top 5 de la chanson francophone d’aujourd’hui από τους  μαθητές και τις μαθήτριες δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων όλου του κόσμου.

Στόχος, η επιλογή των 5 δημοφιλέστερων τραγουδιών μεταξύ των 30 προεπιλεγμένων.

Το σχολείο μας με την παρότρυνση της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας κας Αντιγόνης Παγκαρλιώτα συμμετέχει στον διαγωνισμό. Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του Γενικού Λυκείου Σιάτιστας άκουσαν τα 30 τραγούδια της προεπιλεγμένης λίστας, τα αξιολόγησαν και στη συνέχεια κατατέθηκε η ψηφοφορία τους στον σύνδεσμο https://enquetemaken.nu/r/38fyg.

Η λίστα των 30 τραγουδιών υπάρχει στην ιστοσελίδα του youtube με τον τίτλο JIPF 23 – TOP 5.

FB_IMG_1700492444263 FB_IMG_1700492450554 FB_IMG_1700492458473